Jak parkować w Krakowie?

Kraków to być może najbardziej turystyczne miasto w Polsce. W 2019 roku, przed pandemią, odwiedziło go ponad 14 milionów ludzi. Kraków to jednocześnie miasto specyficzne, jeśli chodzi o parkowanie. Mnóstwo zabytkowych, jednokierunkowych uliczek, nie jest w stanie obsłużyć tak wzmożonego ruchu. Dlatego od lat, największym wyzwaniem dla odwiedzających Kraków, jest sprawne poruszanie się po mieście i znalezienie miejsca do zaparkowania.

Obszar Płatnego Parkowania i abonamenty

Ci, którzy wybierają się do miasta, powinni mieć świadomość, że w Krakowie (a szczególnie w jego najbardziej turystycznym centrum) funkcjonuje tzw. Obszar Płatnego Parkowania (OPP). Strefy płatnego parkowania działają w dni robocze od poniedziałku do soboty w godzinach 10-20. Dla kierowców przewidziano aż 7 rodzajów abonamentów – wśród nich m.in. taki dla mieszkańców, osób z niepełnosprawnościami, instytucji czy abonament ogólnodostępny.

Jak skorzystać z OPP?

Parkując w OPP w godzinach działania strefy, należy uiścić stosowną opłatę. Można to zrobić na 1 z 3 sposobów: kupując bilet w parkometrze, nabywając wcześniej odpowiedni abonament parkingowy lub używając jednej z dostępnych w mieście aplikacji biletowych na telefonie komórkowym.

Ile to kosztuje?

Opłaty za postój zależą od strefy, w której chcemy zaparkować. Im bliżej centrum, tym drożej. Stawki za godzinę parkowania zaczynają się od 4 zł w podstrefie C, a kończą na 6 zł w podstrefie A (ta obejmuje m.in. obszar historyczny Starego Miasta, czyli przede wszystkim okolice Rynku oraz Wawelu). Dla porównania – dzienny abonament ogólnodostępny (bez konieczności przedstawiania dokumentów) kosztuje od 35 (podstrefa C) do 55 zł (podstrefa A), a rozwiązanie problemu parkowania w centrum Krakowa na miesiąc to wydatek minimum 300 zł.

Warto dodać, że w Krakowie nie są zbyt wyrozumiali dla zapominalskich. Jeśli zapomnisz opłacić postój w ciągu 5 minut od jego rozpoczęcia, możesz ponieść tzw. opłatę dodatkową w wysokości 150 zł.

Czy istnieje alternatywa dla OPP?

Choć bardzo dokładny i precyzyjny, system parkowania w Krakowie z wykorzystaniem infrastruktury ZDKM, jest zawiły i może przyprawić o ból głowy niejednego kierowcę, który w grodzie Kraka znajdzie się tylko na chwilę – turystycznie lub przejazdem.

Jeśli więc nie możecie skorzystać z wyraźnie tańszego abonamentu dla mieszkańców (a do tego trzeba nie tylko być zameldowanym w mieście i uiszczać podatki w lokalnym Urzędzie Skarbowym) lub nie chcecie mierzyć się z formalnościami potrzebnymi do uzyskania abonamentu ogólnodostępnego – może warto skorzystać z innej infrastruktury parkingowej?

Podziemny skarb w okolicach Wawelu

Dawne legendy wawelskie chętnie wspominają o skarbach ukrytych pod zamkiem, a tradycja lokalna mówi nawet o drugim, podziemnym Wawelu – gmachu, w którym w dzień Bożego Narodzenia spotykają się wszyscy byli polscy królowie, aby podyskutować o wydarzeniach mijającego roku w ojczyźnie.

Legendą nie jest za to na pewno inny podziemny skarb, dla szukających miejsca do parkowania w sercu Krakowa. To nowoczesny parking na 600 miejsc postojowych, z automatycznymi kasami, otwarty przez całą dobę, zlokalizowany blisko najważniejszych atrakcji turystycznych i widokowych. Cena regularna za parkowanie? Zbliżona do oferty ZDMK. A korzystając z godzinowych pakietów promocyjnych (np. 5h postoju w sam raz na szybkie zwiedzanie Rynku Starego Miasta), można jeszcze zaoszczędzić.

Parkuj i zwiedzaj

Jak widać, centrum Krakowa, owiane nieco złą sławą, jeśli chodzi o parkowanie, ma do zaoferowania kilka opcji na szybkie i skuteczne pozostawienie auta na miejscu postojowym. Krakusi (zarówno rdzenni, jak i napływowi) mogą – po złożeniu odpowiednich dokumentów – ubiegać się o abonament mieszkańca. Ci, którym taki przywilej nie przysługuje, ale często korzystają z Obszaru Płatnego Parkowania, mają do dyspozycji abonament ogólnodostępny. Z kolei dla tych, dla których liczy się wygoda i brak formalności, istnieją podziemne parkingi, z dużą liczbą miejsc i bez dodatkowych opłat, gdy zdarzy im się zapomnieć od razu zapłacić za swój postój.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Chcielibyśmy przekazać ważne informacje dotyczące zbliżających się remontów w okolicy, które rozpoczną się we wrześniu 2023 roku i potrwają do września 2024 roku.

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Miejsca parkingowe, na których odwiedzający mogą parkować swoje pojazdy, powinny być wyraźnie oznaczone przy pomocy oznakowania pionowego oraz oznakowania poziomego. Jakie znaki mogą wyznaczać miejsca parkingowe?

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Idealne miejsce na wypad to takie, w którym nie musisz się spieszyć. Właśnie taki jest Kraków na weekend — to miasto, które żyje swoim tempem.

Zakorkowany jak Kraków?

Zakorkowany jak Kraków?

Zacznijmy od dobrej wiadomości: Kraków nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Jest drugi, za Łodzią. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na początku 2021 roku raportu o korkach na świecie autorstwa renomowanego producenta map i nawigacji satelitarnej – firmy TomTom.

tram shop_1 term search search men parking parking_2 coffee_2 eat_2 place_2 bed_2 tram_2 cashe_2 cashe_1 bed_1 place_1 eat_1 coffee_1 shop_1