Zakorkowany jak Kraków?

Korki Kraków - baner.

Zacznijmy od dobrej wiadomości: Kraków nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Jest drugi, za Łodzią. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na początku 2021 roku raportu o korkach na świecie autorstwa renomowanego producenta map i nawigacji satelitarnej – firmy TomTom. To oczywiście dane za pandemiczny, 2020 rok. Za nieco ponad miesiąc możemy spodziewać się kolejnej wersji raportu – z podsumowaniem roku 2021.

Korki w Krakowie bez tajemnic?

Zagłębiając się w informacje podane w raporcie TomTom, znajdziemy wiele ciekawostek o korkach w grodzie Kraka. Krakowskie ulice najbardziej zatłoczone są we wrześniu. Ruch w szczycie popołudniu jest większy niż rano, a w ciągu roku stojąc w korkach w naszym mieście traci się ponad 6 dni! Najbardziej ryzykowna pora na podróż po krakowskich ulicach? Piątek roboczy, między godziną 16 a 17. Te dane to i tak poprawa w stosunku do poprzedniego badania. Wtedy w mieście tworzyło się o około 20% więcej korków. Zobaczymy, czy optymistyczny trend zostanie utrzymany w 2021 roku.

Gdzie te korki?

Tyle raport, czyli dane, które sprawę korków opisują globalnie – dla całego miasta. A przecież każde miasto ma swoje lokalne uwarunkowania. Kierowcy z wieloletnim doświadczeniem podróży (czy raczej postoju) w korkach w Krakowie z pamięci wyrecytują newralgiczne punkty, w których korki tworzą się „zawsze”. O Alei Trzech Wieszczów – czyli ciągu alei Słowackiego, Mickiewicza oraz Krasińskiego – słyszeli nawet przyjezdni. Tam sytuacja rzeczywiście najczęściej bywa najgorsza.

Korki często tworzą się też na obwodnicy miasta, choć tam najczęściej przyczyną powstawania zatoru nie jest zwiększone natężenie ruchu, lecz kolizje i wypadki drogowe. Zdarzało się jednak i tak, że winne za korki na obwodnicy były prace drogowe.

Remont goni remont

Przyczyną wielu korków są trwające w mieście remonty, a w ślad za tym: zwężenia dróg lub objazdy po lokalnych wąskich uliczkach. Duża liczba prac remontowych to dobry znak – gdy się zakończą, wszystkim kierowcom powinno lepiej podróżować się po mieście. Przejściowo jednak, to po prostu więcej korków.

Niestety, zwłaszcza przed startem okresu zimowego, drogowcy chcą nadrobić stracony czas i nie dać się zaskoczyć gorszej aurze. Efekt? Miasto jest rozkopane.

Korek w Krakowie.

Rozkopane miasto

Wyłączona część jezdni na moście Kotlarskim – problemy od sierpnia do października.

Przebudowa ul. Królowej Jadwigi – kolejne etapy trwają nadal, a złośliwi mówią, że ta ulica jest w budowie ciągle od kilkunastu lat.

Rozbudowa al. 29 listopada – ostatnie prace zakończone z końcem listopada.

Remont torowiska tramwajowego na często zakorkowanej ul. Zakopiańskiej – rozpoczął się na przełomie listopada i grudnia 2021 roku, a potrwa co najmniej do marca.

To najważniejsze przykłady największych utrudnień z ostatnich tygodni, a więc września, października i listopada 2021 roku. Te mniejsze można tylko mnożyć.

Parkuj – nie korkuj

Do wszystkich tych czynników wpływających negatywnie na płynność jazdy po Krakowie, niedługo dołączy jeszcze zima. Antidotum na te wyzwania drogowe jest jedno – mniej samochodów na krakowskich ulicach. Każdy z nas może się do tego przyczynić – od czasu do czasu zamieniając samochód na komunikację publiczną, a swoje auto po prostu odesłać na parking.

Gdzie parkować?

Znający specyfikę parkowania w Krakowie powiedzą jednak: prościej powiedzieć niż zrobić. Prywatne miejsce parkingowe w Krakowie to luksus – zarezerwowany dla zameldowanych mieszkańców, którzy rozliczają się tu z fiskusem i dla których… starczy miejsca.

Miasto posiada co prawda coraz więcej Obszarów Płatnego Parkowania, ale korzystanie z nich często także wymaga dodatkowych formalności i wizyt w urzędach. Alternatywą jest stale rosnąca siatka komercyjnej infrastruktury parkingowej.

Wawel parking.

600 miejsc pod Wawelem

Jeden z najbardziej atrakcyjnych parkingów, którymi nie zarządza miasto, znajduje się w samym centrum Krakowa, tuż przy Wawelu. To nowoczesny parking na 600 miejsc postojowych, z automatycznymi kasami, otwarty przez całą dobę, zlokalizowany blisko najważniejszych atrakcji turystycznych i widokowych. Cena regularna za parkowanie? Zbliżona do oferty placówek pod kuratelą Zarządu Dróg Miasta Krakowa. A korzystając z godzinowych pakietów promocyjnych, można oszczędzić nie tylko czas stracony bezpowrotnie w korkach, ale i realną kwotę.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Chcielibyśmy przekazać ważne informacje dotyczące zbliżających się remontów w okolicy, które rozpoczną się we wrześniu 2023 roku i potrwają do września 2024 roku.

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Miejsca parkingowe, na których odwiedzający mogą parkować swoje pojazdy, powinny być wyraźnie oznaczone przy pomocy oznakowania pionowego oraz oznakowania poziomego. Jakie znaki mogą wyznaczać miejsca parkingowe?

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Idealne miejsce na wypad to takie, w którym nie musisz się spieszyć. Właśnie taki jest Kraków na weekend — to miasto, które żyje swoim tempem.

Zakorkowany jak Kraków?

Zakorkowany jak Kraków?

Zacznijmy od dobrej wiadomości: Kraków nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Jest drugi, za Łodzią. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na początku 2021 roku raportu o korkach na świecie autorstwa renomowanego producenta map i nawigacji satelitarnej – firmy TomTom.

tram shop_1 term search search men parking parking_2 coffee_2 eat_2 place_2 bed_2 tram_2 cashe_2 cashe_1 bed_1 place_1 eat_1 coffee_1 shop_1