Wieża ratuszowa – zabytkowa perła w koronie Krakowa

Wieża ratuszowa Kraków.

Słynna wieża stanowi pozostałość po krakowskim ratuszu, który od średniowiecza aż do XIX stulecia był siedzibą lokalnych władz miejskich. Sam ratusz został zbudowany w okolicach 1300 roku i miał pełnić zadanie obronne oraz reprezentacyjne. Podczas kilku następnych wieków obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Krótko mówiąc, wieża to 70 metrów, 110 kamiennych schodów, katowskie piwnice i ponad 700 lat na Rynku Głównym.

Przeznaczenie Wieży Ratuszowej

Jeśli mówimy o najistotniejszych zabytkach Krakowa, Wieża Ratuszowa zdecydowanie należy do tych, o których należy mówić w pierwszej kolejności. W jej wnętrzu znajdowało się najważniejsze pomieszczenie, czyli Izba Pańska, będąca salą obrad i salą sądową jednocześnie. Była bogato zdobiona, co miało świadczyć o powadze sądowego majestatu. Z kolei w podziemiach znajdowało się więzienie wraz z izbą tortur. Przerażające narzędzia katowskie można dziś podziwiać w Domu Jana Matejki. A wszystko to dzięki temu, że ten malarski mistrz ocalił je, przekupując robotników i tym samym znalazły się one w jego kolekcji. Przestępcy na dzień przed egzekucją spędzali noc w kaplicy Złoczyńców, gdzie mieli czas na refleksje i na pojednanie z Bogiem. Sama egzekucja odbywała się na Rynku Głównym, w okolicach kościoła Mariackiego. Zastanawiające, że tuż obok, oddzielona jedynie murem od straszliwej tortorni funkcjonowała Piwnica Świdnicka, która była po prostu gospodą, a także domem uciech. Co ciekawe, piwo sprowadzano wtedy ze Świdnicy, gdyż lokalne warzelnie uważano za znacznie gorsze.

Burzliwa historia

XVIII wiek nie był łaskawy dla Wieży Ratuszowej. Kraków wiek później wpadł w manię poprawiania i upiększania miasta, a ofiarą padła również przy okazji zrujnowana i zniszczona ratuszowa budowla. Co prawda renowacja była jeszcze wtedy możliwa, jednak koniec końców budynek ratusza całkowicie rozebrano. Na szczęście zdecydowano się w ramach pamiątki pozostawić wieżę z dobudowaną do niej strażnicą, zastąpioną potem zupełnie nową. Do połowy lat 30. ubiegłego wieku odbywała się przed ową strażnicą uroczysta zmiana warty. Natomiast w latach 60. w trakcie prac rekonstrukcyjnych w podziemiach zainstalowano kawiarnię, naturalną następczynię wspomnianej już Piwnicy Świdnickiej, znanej z doskonałego świdnickiego piwa.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Obecnie Wieża Ratuszowa mieści się przy Rynku Głównym w Krakowie i można ją odwiedzać w poniedziałki od 11 do 15, zaś w pozostałe dni tygodnia od 11 do 18. Warto zaznaczyć, że w poniedziałek wstęp jest darmowy. Jeśli chcemy skorzystać z biletu normalnego, zapłacimy wtedy 14 zł, z kolei bilet ulgowy wyniesie nas całe 10 zł. Tyle samo, a więc 10 zł kosztuje również bilet grupowy. Grupowy ulgowy jest o złotówkę tańszy. Za to cena biletu rodzinnego to 28 zł. Zwiedzanie obiektu z usługą przewodnika to koszt 110 zł. Należy nadmienić, że honorowana jest tam Karta dużej rodziny oraz Karta krakowska.

Dodatkowe informacje i ciekawostki

Ciekawostką jest, że Wieża Ratuszowa nazywana jest również często krakowską Krzywą Wieżą, a ten przydomek zawdzięcza swojemu przechyłowi od pionu o całe 55 cm. W muzealnych salach można zobaczyć wystawę na temat krakowskich władz miejskich, a potem z pomocą stromych schodów wejść na sam szczyt, skąd rozciąga się widok na przepiękną panoramę tej niegdyś polskiej stolicy. W podziemiach nie ma już izby tortur, tylko Scena pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego. Na fasadzie Wieży można znaleźć tablice pamiątkowe, np. z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, a samego wejścia strzegą dwa kamienne lwy, wyrzeźbione jeszcze w XIX wieku. Jeśli chcemy ruszyć turystycznym szlakiem, najlepiej najpierw dostać się w pobliże słynnej wieży, a po jej zwiedzeniu postawić na inne atrakcje Krakowa. Dla tych, którzy lubią odkrywać nowe miejsca i zwiedzać, oprócz wieży czekają jeszcze zlokalizowanie nieopodal Sukiennice, Kościół Mariacki oraz Podziemia Rynku.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Kraków w remoncie – parking w jego sercu wciąż dostępny! Pokazujemy, jak dojechać do Parkingu Wawel.

Chcielibyśmy przekazać ważne informacje dotyczące zbliżających się remontów w okolicy, które rozpoczną się we wrześniu 2023 roku i potrwają do września 2024 roku.

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Oznakowanie miejsca parkingowego — wszystko, co musisz wiedzieć

Miejsca parkingowe, na których odwiedzający mogą parkować swoje pojazdy, powinny być wyraźnie oznaczone przy pomocy oznakowania pionowego oraz oznakowania poziomego. Jakie znaki mogą wyznaczać miejsca parkingowe?

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Kraków na weekend — to warto zobaczyć!

Idealne miejsce na wypad to takie, w którym nie musisz się spieszyć. Właśnie taki jest Kraków na weekend — to miasto, które żyje swoim tempem.

Zakorkowany jak Kraków?

Zakorkowany jak Kraków?

Zacznijmy od dobrej wiadomości: Kraków nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Jest drugi, za Łodzią. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na początku 2021 roku raportu o korkach na świecie autorstwa renomowanego producenta map i nawigacji satelitarnej – firmy TomTom.

tram shop_1 term search search men parking parking_2 coffee_2 eat_2 place_2 bed_2 tram_2 cashe_2 cashe_1 bed_1 place_1 eat_1 coffee_1 shop_1