Barbakan – największa atrakcja Krakowa?

Czym właściwie jest ten słynny Barbakan? To ni mniej, ni więcej tylko specjalna budowla, która miała kiedyś zadanie była chronić bramę wjazdową, stanowiącą przeważnie najbardziej wrażliwy element każdego średniowiecznego miasta. Krakowski Barbakan jest świetnie zachowany i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji związanych z byłą stolicą Polski. Na czym jeszcze polega jego wyjątkowość?

Historia krakowskiego Barbakanu

Barbakan to przedstawiciel gotyckiej architektury posiadający siedem wieżyczek i mury grube na ponad 3 metry. Powstał w końcówce XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta i, jak głosi legenda, do XVII wieku był twierdzą wprost nie do zdobycia. Forteca połączona została z Bramą Floriańską warownym korytarzem, wewnątrz którego w razie ataku można było zebrać poważne siły. Ponoć za pomocą jednego wystrzału odparto tam ofensywę wojsk rosyjskich, trafiając śmiertelnie jednego z wrogich generałów. Z biegiem czasu gotycki barbakan stracił swoje pierwotne znaczenie, zmieniając się w stajnie miejskie, a w XIX wieku stanął przed widmem rozbiórki. W obecnych czasach istnieją jeszcze dwa zachowane w oryginalnym stanie gotyckie barbakany: Carcassonne we Francji i jeden w niemieckim Görlitz. Nasz zabytek jest bez cienia wątpliwości z wszystkich trzech największy i przy tym znajduje się w najlepszym stanie. Obecnie na jego terenie organizowane są wystawy, rekonstrukcje historyczne, a nawet kino plenerowe.

Liczby barbakanu

Oprócz wspomnianej grubości murów warto podkreślić inne ciekawe liczby związane z Krakowskim Barbakanem. Wewnętrzna średnica wynosi 24,4 metra, a fosa mierzy 24 metry szerokości i 3 metry głębokości. Do samego Barbakanu prowadziły dwie bramy, jedna od strony Kleparza, a druga od Bramy Floriańskiej. Aż 130 wieżyczek okalało Barbakan a 130 otworów strzelniczych było rozmieszczonych w samej budowli. Inną kwestią pozostają liczby, czy też cyfry związane z godzinami odwiedzin Barbakanu w Krakowie. Zwiedzanie odbywa się przez 5 dni w tygodnia, od środy do niedzieli, w godzinach 10.00 – 17.00.

Słynny krakowski Rondel

Barbakan w Krakowie, zwany również lokalnie Rondlem to zdecydowane perła w koronie krakowskich fortyfikacji. Dostępna jest dla wszystkich turystów od wiosny do jesieni, a przy okazji odwiedzin istnieje też wielka szansa, by zaczerpnąć wiedzy i wziąć też udział w fascynujących wydarzeniach, które mają zadanie przybliżyć historię wieków średnich i dawne obyczaje. Podczas zwiedzania dowiecie się niezwykle ciekawych historii na temat samego Rondla. W XIX wieku planowano wyburzyć barbakan przy okazji rozbiórki murów miasta. Fortyfikacje udało się zachować dzięki wytrwałości jednego z senatorów i architektów, który podnosił niezbity argument dotyczący zdrowia mieszkańców. Barbakan miał zbawienne działanie, ponieważ ochraniał przed bardzo silnymi wiatrami z północy oraz zachodu. Ostatecznie obiekt nie został rozebrany i koniec końców stał się znanym obiektem turystycznym i również zabytkiem. Zdecydowanie należy odwiedzić Barbakan w Krakowie. Cennik waha się od 10 zł do 28 zł. Za normalny bilet zapłacimy 14 zł, ulgowy to koszt 10 zł a bilet rodzinny kosztuje 28 zł. Barbakan honoruje również kartę dużej rodziny.

Jak dojechać do Barbakanu?

Kraków słynie z zabytków znanych w całej Polsce, a jednym z nich zdecydowanie jest kultowy już Barbakan. Ten średniowieczny obiekt położony tuż za Bramą Floriańską ma swój unikalny kształt i wspaniałą historię, którą warto poznać naocznie. Aby dostać się w okolice tej starej fortyfikacji, najlepiej skorzystać ze znajdującego się nieopodal podziemnego parkingu. Całkiem niedaleko znajdziesz inne atrakcje turystyczne, ale także urokliwe knajpki oraz doskonałe restauracje. To na pewno będzie udana wycieczka.

PARKOWANIE I ZWIEDZANIE

5h za 40 zł w dni robocze, weekendy i święta

Pragniesz poznać wszystkie atrakcje Krakowa?

Parkuj tanio, a potem zwiedzaj!

tram shop_1 term search search men parking parking_2 coffee_2 eat_2 place_2 bed_2 tram_2 cashe_2 cashe_1 bed_1 place_1 eat_1 coffee_1 shop_1